Kalıcı Makyaj Renk Değişimi Solması

Posted by mayacms 24/06/2019 0 Comment(s)

 

Kalıcı makyaj, sürekli makyajlı görünmek isteyen kadınların gözdesi olarak son yıllarda popüler olmuş bir işlemdir. Kalıcı makyaj işlemi farklı tekniklerle kaşlara, gözlere ve dudaklara yapılır.

Kalıcı makyaj işleminde her yönü ile iyi bir işlem yapılmazsa renk değişimi ve renk solması gibi problemler ortaya çıkmaktadır.

 

Kalıcı makyajda renk değişimi olmasının farklı sebepleri vardır.

 

Bu sebepleri bir kaç başlık altında toplayabiliriz.

1 - Renk bilgisi eksikliği

2 - İşlem bilgisi eksikliği

3 - Kullanılan boyanın kalitesi

 

 

 

Renk bilgisi eksikliği :

 İşlemi yapacak kalıcı makyaj uzmanı sıcak soğuk renk tonlarına ve işlem yapacağı kişinin cilt alt tonu bilgisine vakıf olması gerekir.

 

Maviye dönme : işlem yaptıracak kişinin cilt alt tonu soğuksa, kalıcı makyaj uzmanı da işlem için soğuk renk boya tercih ederse boyada bulunan demir oksit bileşeni maviye döner. 

 

Kırmızıya dönme : İşlem yaptıracak kişinin cilt alt tonu sıcaksa ve sıcak tonlu bir renk seçilirse kırmızıya dönme olur.

Bu işlemde problem bilgi eksikliğidir, boya ne kadar kaliteli olursa olsun, kişinin cildi işleme ne kadar uygun olursa olsun bilgi eksikliğinden dolayı renk dönüşümü olur.

 

 

İşlem bilgisi eksikliği : 

Doğru boya seçimi yapılsa bile eğer boya çok derine işlenirse maviye dönme problemi ortaya çıkabilir.

 

 

 

Kullanılan boyanın kalitesi :

Renk bilgisi ve işlem bilgisi tam olsa bile kullanılan boyanın kalitesiz olması renk dönüşüm ve renk solmalarına sebep olabilir.

 

Örneğin; boya içeriğinde karbon olursa griye dönme olabilir, bilindiği üzere boyalar karışımlarla elde ediliyor, boya karışımlarında boyaların büyüklük taneleri mikron olarak birbirinden farklı olabilir ve vücut küçük mikronlu boya pigmentini vücuttan daha kolay attığı için renk solması ve renk dönüşü yaşanabilir.

 

Sonuç olarak kalıcı makyaj işlemlerinde sorunsuz bir işlem istiyorsak, hem renk bilgisi ve işlem yeteneği iyi olan hemde kaliteli kalıcı makyaj boyası kullanan kişileri tercih etmemiz gerekir.